06 Ekim 2011

A serious man (ciddi bir adam) [film]

Üniversitede öğretim görevlisi olan Larry'nin çok sıradan ve monoton bir hayatı vardır.

Yanlarında yaşayan kardeşi, sorunlu ergen çocukları ve donuk kalpli hain karısı, Larry hiç yokmuş gibi yaşamaktadırlar ama bir yandan da her türlü naneyi yemektedirler. (aldatma, üçkağıt, saygısızlık vs.)

Larry'nin geçirdiği kötü günler ve olaylar normal bir insanın psikolojik olarak kaldıramayacağı boyutlara varır ama Larry psikolog yerine dertlerine derman olmaları için hahamlara danışmaya karar verir.

60'ların sonlarında Amerika'da geçen filmin konusu Yahudi cemaatinin iç işleyişini verirken din adamlarının bireylerin günlük sorunlarına yaklaşımlarındaki yetersizliği ve ilgisizliği de aktarıyor.

"Hayattaki her şey gelir geçer sakin ol ve sorgulama, bunlar sadece senin başına gelmiyor ama neden böyle oluyor kimse bunu bilemez. Kaderini yaşa ya da hayatını değiştirmek için bir şeyler yap, onu da yapamıyorsan bakış açını değiştir." filmin anlatmaya çalıştığı ana konu olsa da karakterler, olaylar ve diğer ayrıntılar izleyeni sıkacak kadar sıradandı.

Coen kardeşler yapmış olduğu için görüntü estetiği açısından iyi sayılır ama kendini kaptırıp ne olacak diye bir türlü filme dalamıyorsan ya da büyülü bir atmosfer, gerçek fakat etkileyici bir kurgu yoksa böyle filmler benim için sadece vakit kaybı oluyor. Seyretmeseniz de olur diyerek filmin peşine düşmemenizi tavsiye ediyorum.