21 Ekim 2011

videomark

Konunun başlığından anlayan anladı ama ben yine de aklıma gelen bir geliştirme fikrini yazmak istiyorum.

Cep telefonu, bilgisayar, tablet pc'ler gibi elektronik ortamda video dosyalarını oynatmamızı sağlayan bir sürü alet var... Konu bununla ilgili ama önce başka bir alandan örnek verip sonra da bu konuya bağlayayım.

Kitap okuduğumuz zaman önemli olan yerlerin altını çizdiğimiz gibi elektronik ortamda okuduğumuz kitapları işaretlemek için de aynı şekilde hangi sayfada neyi beğendiysek işaretleyebildiğimiz programlar var.

Elektronik kitap üzerinde önemli gördüğümüz yerleri işaretleme işlemine "bookmark" oluşturma deniliyor, oraya bir "bookmark" atayıp not yazabiliyorsunuz ve kitap bitince önemli yerlerle birlikte neye dikkat etmeniz gerektiğini lazım olunca "yazdığınız notlarla birlikte" görebiliyorsunuz.)

İşte bundan yola çıkarak diyorum ki; e-kitap okurken not almak için kullandığımız "bookmark" oluşturma işlemini hayır sahibi :) bir "video oynatıcı programı" firması da (elektronik ortamda seyrettiğimiz filmlerin beğendiğimiz bölümlerini işaretlemek için) programına eklese kullanım açısından bizim için satış açısından da onlar için iyi olmaz mı?

Bu sayede seyrettiğimiz filmlerin beğendiğimiz sahnelerini "bookmark" koyup işaretleriz ve daha sonra istediğimiz zaman da filmi açıp çok kolayca o sahneleri anında buluruz.

Her zaman olduğu gibi fikir verip söylemesi benden, yapması onlardan :)