30 Kasım 2011

good night, and good luck. [film]

Amerika'da (2. Dünya Savaşı sonrasındaki on yılda) yaratılmak istenen "Komünizm" paranoyası ile başlatılan soğuk savaş, ülke içinde de yavaş yavaş "Cadı avı"na dönmeye başlayınca, bu durumdan etkilen sıradan vatandaşların uğradıkları zarar kamu vicdanını rahatsız etmeye başlar.

Medyanın ünlü isimleri bile "suçlamalar kendi üzerine dönebilir" korkusuyla bu olaylara pek ses çıkarmazken, Amerikan CBS yayın kanalının haber programı sunucusu Edward R. Murrow son yaşanan bir olayla kimsenin konuşmaya bile cesaret edemediği bu konuyu ele almaya başlar.

Programını "İyi akşamlar ve iyi şanslar." cümlesiyle kapatan Murrow, bu konu üzerine gidebilmek için önce kendi ekibini sonra da CBS yönetimini ikna etmeye çalışır çünkü karşılarındaki rakip o dönemin güçlü siyasi ismi McCarthy'dir.

Karşılıklı atışmalar, meslek içi olayların arka yüzü ve çeşitli dökümanter görüntüler eşliğinde detaylara önem verilerek çekilen film, siyasi konulara ilgisi olmayanlara sıkıcı gelebilir ama toplumsal haberlerin verilme ilkeleri ile haber kanallarının sponsor, reklam bağlantılarıyla nasıl iç içe geçip birbirlerini nasıl etkilediğine iyi bir örnek oluşturduğu için bu filmi konunun meraklısına tavsiye ederim.