01 Kasım 2011

karınca-sal

Karıncaların yaşadığı dünyanın bambaşka bir alem olduğunu hepimiz biliyoruz ama bazen bu dünyanın öyle acayip ayrıntıları oluyor ki şaşkınlık uyandıracak şeylere karşı hazırlıklı olmamıza rağmen yine de şaşırmadan edemiyoruz.

İşte, size karıncalara ait ilginç bir ayrıntı;

Ateş karıncalarının yuvaları bir sel baskınına uğrarsa onbinlerce karınca büyük bir ağ oluşturup suyun yüzeyinde kalıyormuş... (bunu bir iki kez belgeselde görmüştüm ama ayrıntılarını bilmiyordum)

İşin esas ilginç yanı bu ağın iki kat olması. Birinci kattakiler suyun üzerinde nefes alırken ikinci katı oluşturan karıncalar suyun altında bulunuyormuş.

Suyun üzerinde bulunan karıncalarla suyun altında bulunan karıncalar sürekli yer değiştirerek sırayla nefes alıp boğulmadan karaya varmayı başarıyorlarmış.

Onbinlerce karıncanın sel sularından kurtulmak için belli bir düzen içinde görev dağılımı yapacak kadar disiplinli olduğunu anladık ama o kadar karınca nasıl oluyor da dağılmıyor?

İşte, şimdi de geldik olayın en ilginç kısmına; Sel felaketinde suyun üzerinde adeta bir sal gibi sürüklenip giden bu karıncalar dağılmadan bir arada durabilmek için birbirilerinin bacağını ısırıyormuş :)

(Konuyu Tübitak Bilim Teknik Dergisi'nde okumuştum, aldığım notları özetleyip size aktardım. Karıncalarla ilgili diğer ilginç yazılarım için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz.)