01 Kasım 2011

o minicik kanatlarla :)

Arıların kendi içindeki düzen ve işbirliğine hayran kalmamak mümkün değil, bu yüzden de arılarla ilgili not aldığım ("arılar ve renkler" gibi) birçok konuyu kareli defter'e yazmıştım...

Bir iki ay önceki Tübitak Bilim Teknik Dergisi'nde okuyup not aldığım bir şeyi de yazayım istedim.

Balı herkes bilir, arı polenini de çoğumuz duymuşuzdur hatta bir de arı sütü denen çok faydalı başka bir ürün var.

Bunları daha önceden duymuştum ama arıların ürettikleri Propolis isimli, hava ve su geçirmez çok özel bir madde daha varmış ki onu da yeni öğrendim.

Yukarıda saydığım ürünlerin her biri arıların hayatlarında bir sürü farklı yerde kullanılıyor ve hepsi çok özel maddeler ama bu son söylediğim Propolis'in hava ve suyu geçirmeme özelliği arılar tarafından başka türlü de kullanılıyormuş. (normalde bunu yavruların koyulduğu peteklerin içini kaplamada kullanıyorlar)

Havalar soğuyup da kışı kovanlarda geçirme zamanı gelince, dışarıdan kovana girebilecek her türlü toz, kir vs. gibi yabancı maddelere karşı arılar kovanın dışını ve içini bu maddeyle kaplıyorlarmış.

Kendilerini bu şekilde kışın zorluklarına karşı güvenceye alan arılar, mevsimler iyileşmeye başlayınca Propolisle kapladıkları havalandırma deliklerini tekrar açıp bir de içeride hep beraber (havalandırmaya katkıda bulunmak için) kanat çırpıyorlarmış.

Hay Allahım ya :) minicik arının minicik kanadından ne olacak, ama hepsi bir araya toplanıp kovan iyice havalanıncaya kadar hep birlikte kanat çırpıyorlarmış...

Bahar gelmek üzereyken böyle uğul uğul ses çıkaran bir kovan görürseniz (ya da duyarsanız) bilin ki içeride bizimkiler havalandırma yapıyorlar :)