22 Kasım 2011

Our idiot brother [film]

Böyle basit, sakin ama sıcak ve sağlam senaryolu filmler hoşuma gidiyor.

Ned diye bir adam var, biraz saf gibi duruyor ama aslında onun hayat felsefesi farklı o yüzden çevresi hatta yakınları tarafından bile devamlı salak muamelesi görüyor.

Ned; Hippi dönemine yetişememiş, her şeye boşvermiş olmaktan çok "günlük dünyanın koşturmacası içindeki küçük hırslardan uzak kalmaya çalışan" yakın dönemin (nadir rastlanan) doğal insanlarından biri.

Gizlisi saklısı yok, ne söylüyorsa onu yapıyor, ne yapıyorsa içinden geldiği gibi davrandığı için yapıyor ama tabii ki bu davranış biçimi de Ned'in başını durmadan belaya sokup duruyor :)

Ned'in üç kız kardeşi ve annesi var, kardeşlerinin de sorunlu ilişkileri... Küçük bir olay yüzünden hapise girip çıkan Ned, sevgilisi tarafından kapının önüne konunca kendine kalacak yer aramaya başlıyor ve tabii ki ilk olarak kardeşlerinin yanına gitmeyi tercih ediyor.

Ama bakalım kız kardeşlerin hayatı Ned'in umursamaz ve saflık derecesindeki sakin davranışlarını kaldırabilecek midir?

Filmde Ned'in söylediği "... Eğer gerçekten insanların doğru söylediğini kabul edersen, onların iyi niyetlerini görürsen onlar da buna sımsıkı tutunmak isteyeceklerdir..." gibi öyle güzel sözler var ki, filmi seyrederken bizleri "günümüzde herkesin delirdiğine ve filmdeki karakterler içinde tek doğru insanın Ned olduğuna ikna edebiliyor.

Kaçıp kovalamaca, silahlı sahneler, bombalar ve havada uçup takla atan arabalar yok ama ilişkilerin hızlı diyaloglarıyla aynı etkiyi yaratacak kadar akıcığılı olan bir yapım.

Film güzel, seyretmenizi tavsiye ederim ama çoluk çocukla seyretmeyin çünkü filmin bütünü içinde ayrıntı olarak kalsa bile lezbiyen bir arkadaşlıktan eşcinsel ilişkiye, uyuşturucu satıcılığından argo ve küfür kullanımına kadar bir sürü zararlı olabilecek sahne var.

Güzel filmlerde her zaman yaptığım gibi işin tadını kaçırmamak için fazla ayrıntıya girmiyorum. Öyle bütün her yeri arayıp tarayacak kadar çok olağanüstü mükemmel bir sinema olayı değil ama seyredilince pişman olunmayacak kadar da güzel ve kaliteli bir film. O yüzden seyretmenizi tavsiye ediyorum.

[ Clerks, Clerks2, Jay and Silent Bob Strike Back gibi filmleri beğenenler kesinlikle kaçırmasın diye de son bir dip not düşeyim ki bu filmi beğenirseniz bunlara da bakın :) ]