13 Aralık 2011

Buongiorno, notte ( good morning, night - günaydın, gece) [film]

İtalyan terör örgütü Kızıl Tugaylar, 70'li yıllarda gittikçe artan terör olaylarını tırmandırdıktan sonra 78 yılında İtalya Başbakanı Aldo Moro'yu kaçırıp infaz etmişlerdi. Bu filmde de kaçırılma olayından infaz gününe kadar terör örgütünün hücre evinde geçen 55 gün anlatılıyor.

Tabii ki bu çok ama çok yüzeysel ve suya sabuna dokunmadan gerçekleştirilen hayali bir anlatımın ötesine geçemiyor.

Film olarak yavaş ilerleyen ve hele hele İtalya'yla ilgili olup da bu kadar söylenecek şey varken bu kadar az konuşulan bir film daha yoktur herhalde.

Filmin anlattıklarına bir iki televizyondan alınma o günlere ait haber görüntüsü koyarak biraz gerçeklik katmak istemişler ama (eskiyle yeniyi bu şekilde kullanılan bir teknikle birleştirirken) aynı şeyi filmdeki terörist kızın düşlerine de uygulayınca "gerçeklik duygusu" tamamen kaybolmuş.

Güya terörist kız bu infazdan rahatsızlık duyuyor da Aldo Moro'yu serbest bırakıp kaçmasını sağlıyor da falan filan ama sonra meğer bu serbest bırakma olayı da kızın vicdanı rahatsız olduğu için gördüğü bir rüyaymış da... mış da mış...

Ne bir örgüt üyesinin tek bir gerçek lafı, ne İtalya'daki Amerikan elçisinin Aldo Moro için yazdığı aleyhte raporlar, ne Kızıl Tugaylar'ın Mossad ile olan bağlantıları... Hiçbiri ama hiçbir filmde yer almadığı gibi saçma sapan bir sürü gereksiz hayali sahneyle doldurulmuş, işine gelmeyen şeyleri ayıklayarak gerçekleri çarpıtmaya çalışan uyduruk ve sahte bir filmdi.


(aşık olduğun insan için hayali şeyler tasarlayıp bunları yazıya ya da filme çevirebilirsin ama tarihi geçmişi gerçek olan bir olayın arka planını açıklarken bu şekilde hayaller alemine dalarsanız işte sonuç da böyle hayali ve uyduruk, yarım yamalak bir şey olur.)

Pazar akşamımı böyle bir film seyrederek harcadım ama siz buna mecbur değilsiniz.

Terör eylemi gerçekleştiren grupların birbiriyle savaşırken bunları istediği gibi yöneten ve aynı amaç için kullanan uluslararası güçler hakkında biraz araştırma yapıp bir iki şey öğrenmeye çalışmak filmi seyretmekten daha yararlı olabilir.

Filmi tavsiye etmiyorum. Böylece hayatınızdan birbuçuk saatlik bir kaybı önleyebilirsem ne mutlu bana.