26 Aralık 2011

Drive [film]


Sessiz sakin, mümkün olduğunca az konuşmalı fakat yavaş yavaş tırmanan gerilimiyle seyirciyi kendi akışına çeken değişik bir filmdi.

Barındırdığı yüksek derecedeki şiddet yüzünden bazı sahnelerinde gözlerimizi kaçırmak zorunda kalsak da filmin konusu gereği şiddeti estetize edip örtüp saklamadan aktarması konuya gerçekçi bir bakış açısı kazandırmış.

Gelelim filmin tanıdık gelen ama bu şekilde işlenmesiyle farklı hissedilen konusuna;
Çocuk sayılabilecek yaşta evlendiği için kocasının kaderiyle birlikte hayatın zorlukları içine yuvarlanan genç kadın kocası hapiste olduğu için çocuğunu da tek başına büyütmektedir.

Bu genç ve güzel kadınla tanışıp bir şekilde hayatına giren filmin ana karakteri olan "Sürücü" ise araba sürmekten çok iyi anlayan genç ve gözüpek bir dublördür. Film setindeki tehlikeli sahneleri hayatına taşıyan sürücünün yaptığı planlar, ilgi duyduğu kadının kocası hapisten çıkınca değişik bir çizgiye oturur.

Hapisten çıkan adamı mafya bozuntusu tipler dışarıda da rahat bırakmayarak kirli işler yapmaya zorlayınca bizim sürücü de ilgi duyduğu kadını (ve anlaşıp sevdiği küçük çocuğu) kurtarma adına kendini "bu işlere bulaşmak" zorunda hisseder.

Tabii ki bundan sonra mafya, kirli hesaplaşmalar ve kaçıp kovalamaca da başlar ama bakalım o arka planda herkesin hissettiği imkânsız yasak aşk nereye kadar gidebilecektir... işte onu da filmi seyredince bu karışık ve heyecanlı konunun sonunda görmeniz için sizlere bırakıyorum.

Sonuç olarak; verilen paraya değecek son dönem iyi filmlerden biriydi, aşk öyküsü ve çete hesaplaşmasına bulaşan kahramanların gerilimli macerası kendisini seyrettirmeyi becerebilecek kadar değişik bir anlatımla üzerine düşeni başarıyla yerine getiriyor.

Mutlaka seyredilmesi gereken olağanüstü bir başyapıt olmasa da anlatım tarzıyla sinemada farklı yaklaşımların yolunu açabilecek kadar da kaliteli bir filmdi.

Not: Şiddet sahneleri yüzünden kesinlikle çocukların seyretmemesi gerektiğini belirtmekde fayda görüyorum.