26 Aralık 2011

Flammen & Citronen [fim]

"Ateş" ve "Limon" lakaplı iki yurtsever direnişçi, Almanların Danimarka'yı işgali sırasında çeşitli eylemler yapıp hain ve işbirlikçileri aldıkları talimatlar doğrultusunda öldürmektedirler.

Emir aldıkları bir üst konumdaki kişi de kendisine talimatları İngiltere'nin verdiğini söylemektedir ama "öldürülen kişilerin bazıları için masum oldukları düşüncesine kapılan eylemci ikili" sonradan olaylara dahil olan kadın casusun anlattıklarıyla durumu kavrayıp "kullanılarak kendilerinin birer tetikçiye dönüştürülmüş olduğunu" anlarlar...

Özellikle; kızıl saçları yüzünden "Alev" lakabıyla tanınan Danimarkalı direnişçinin yaşadığı aşkın etkisiyle aldığı kararların ne derece doğru ya da yanlış olduğunu, kimin kimi nasıl oyuna getirdiğini, savaşta karşılıklı casusluk olaylarının ne derece büyük bir rol yeteneği gerektirdiğini filmi izledikçe anlamaya başlıyorsunuz.

Bu karışık ilişkiler ağının insanları sürüklediği sonu film içinde çözmeye başladığınız anda zaten olaylar değişik bir boyuta taşınıyor ve herkes kendi mücadelesini vermeye başlıyor. Silahları kendi yaşam mücadeleleri için ateşlemeye başladıkları zaman ise sonun başlangıcına gelindiğini anlıyorsunuz.

Film bazı orijinal görüntülerin montajlanarak araya sokulmasıyla kaliteli ve gerçekçi bir yapım havası yaratsa da anlatılan konunun (Her ne kadar filmin sonunda ısrarla "olaylarda adı geçen kişilerin" gerçek hayattaki durumlarının hatırlatılması, hangi yıllarda nerede ne kadar yaşadıkları bilgisi verilmiş olsa da...) ne kadarının gerçekten "gerçekler dahilinde" olduğunu tahmin etmek zor.

"Gereksiz bir sevişme sahnesi ayrıntısı yüzünden böyle bir savaş-macera filmini yakınlarınızla seyrederken yüzünüz kızarabilir!" uyarısını da yaptıktan sonra filmin kendi türü içinde kaliteli olduğunu ve (çok iyi bir savaş filmi olmasa da) eski stüdyo yapımı "TRT savaş dizileri"ni özleyenleri tatmin edebileceğini söyleyebilirim.

Mutlaka aranıp bulunup illa ki seyredilmesi gereken bir film değil ama akıcı anlatımıyla bu türü sevenler sıkılmadan seyredebilir. Takibi kolay, olayları net, düz bir çizgide ilerlemesine rağmen sürprizleri bulunan güzel sayılabilecek, standart kalitede bir film.