30 Aralık 2011

A woman in Berlin [film]

II. Dünya Savaşı'nın son günlerinde Berlin'deyiz ve Ruslar şehri tamamen ele geçirmişken bir iki binaya ya da sığınağa saklanabilecek kadar şanslı olan Almanlar da kendi canlarının derdine düşmüş.

Filmin ana karakteri olan kadın kahraman olayları bir deftere kaydetmektedir, amacı savaş sonrası dönmesini ümit ettiği kocasına kendi yaşadıklarını bir şekilde anlatabilmektir.

Ruslar, filmde verildiği şekliyle tüm kabalıklarıyla yaşlı genç demeden bütün kadınlara tecavüz etmektedir ve bizim ana karakterimiz olan kadın da (her ne kadar bildiği Rusçasıyla bir süreliğine durumu kurtarsa da) sonunda bu tecavüzlerin sıradan bir kurbanı olur.

Durum iyiden iyiye kötüleşmeye başlayınca kahramanımız zekice düşünüp işgalci Rusların komutanıyla yakınlaşarak kendisini koruma altına almaya (dolayısıyla devamlı tecavüze uğramaktan kurtulmaya) çalışır.

Rus komutanla zorunluluk yüzünden doğan yakınlaşma gittikçe farklı bir duruma dönüşürken, filmin sonuna doğru bir iki olayla iyice mimlenen komutanın tayini çıkarılıp görev bölgesinden uzaklaştırılır.

Derken, kadının kocası çıka gelir ama hiçbir şey eskisi gibi değildir ve haliyle insanlar da değişmiştir.

Pek heyecanı olmayan, takip ettikçe çözülmesini bekleyeceğiniz bir çizgisi bulunmayan, sonu belli vasat bir filmdi.

[Yaşanan dramları yüzeysel işleyen, ayrıntılara girmek yerine sahneleri uzatarak derinlik kazandırılmaya çalışıldığı için uzadıkça uzayan film, konu gereği savaş sonrası yaşanan kötü günleri yansıtabilse de seyirciyi olması gerektiği gibi ele geçirmeyi bir türlü başaramıyor.]

Konu etrafına serpiştirilmiş diğer insanların başına gelen olaylarla adeta klasik roman anlatımı ağırlığında ilerleyen film böyle bir konu için bence yeterince etkili olamamış.

Filmin başında bir iki patlama ve yıkılma efekti ile yaratılmak istenilen gerçekliği ne yazık ki diğer sahnelerin tasarımında gösterilen yüzeysellikle iyice kaybettikleri için filmi sadece "ortalama kalitede" diyerek belli bir yere yerleştirdikten sonra "rastlarsa seyredecek" seyircinin değerlendirmesine bırakıyorum.

Şiddet ve açık sahneler barındırdığı için çocukların seyretmesine uygun olmayan filmi izleseniz de olur izlemeseniz de... Bol vaktiniz varsa karar sizin.