24 Ocak 2012

Tuya's marriage (Tuya de hun shi) [film]

Moğolistan'ın uçsuz bucaksız bozkırlarında kuş uçmaz kervan geçmez bir yerde yaşayan ailenin ve tabii ki filme ismine veren Tuya'nın dramatik öyküsü...

İki çocuklu bir aile, babaları belden aşağısı felçli olduğu için anneleri (Tuya) çobanlık yapmaktır. Zorlu hayat şartları altında ezilen Tuya her şeye rağmen güçlü, dinç ve diri bir kadındır.

Tuya'nın kocası bu zorlu şartlar altında devam eden hayatları içinde ailesine yük olduğunu düşünmektedir ve karısının kendisini boşamasını istemektedir.

Çocuklara daha iyi bakabilecek yeni bir koca bulmayı kabul eden Tuya boşanmaya razı olur ama ilginç bir şartı vardır; evleneceği adam yanlarında kalmaya devam edecek olan kocasına da bakmayı kabul edecektir...

Felçli kocasına ve çocuklarına daha iyi bakabilmek için yeniden evlenmeye karar veren Tuya'nın boşanmasıyla birlikte evine talipliler gelip gitmeye başlar.

Tuya'nın damat adaylarıyla görüşmeleri, eviyle çocuklarıyla uğraşması, at üstünde koyunları çekip toparladığı bozkırın bakir doğası ve kendisine her fırsatta asılan komşusuyla ilişkisi film boyunca ilgimizi ayakta tutmayı sağlıyor.

Eğer sinema; biraz da farklı kültürleri ve dünyanın bir ucundaki insanları hayatlarıyla birlikte başkalarına yansıtmaksa bu film bunu çok güzel başarıyor.

Binlerce yıldır devam eden "yaşamlarının değişmez yerleşik düzenlerini" göstermesiyle film etnik öğeler taşıyan bir havaya sahip olsa da konu ve karakterler bakımından günümüz dünyasını da çok güzel yansıtıyor.

Filmde konunun geçtiği gibi bir yerde yaşayan insanların hem duygusal hem de davranış açısından bu kadar modern görüşlü bu kadar saf ve bu kadar içimizden biri gibi olmaları insanı hayrete düşürüyor. (fakat eminim ki orada yaşayan insanların birçoğu gerçekten de böyledir. Film bunu çok güzel yansıtmış.)

Kendi toplumunu ekonomi, siyasi, kültür ve yaşam şartları bakımından suçlayıp eleştirmeden “olduğu gibi, o ortamın içinde yer alan insanları” gösterip içlerinden birini çevresiyle birlikte konu olarak ele alan "Tuya'nın evliliği"ni ben beğendim sizlere de izlemeniz için tavsiye ederim.

Hem bireyi, hem kadın olmayı, hem aileyi, hem de hayatı konu edinen ama bunları işlerken bulunulan yere göre olması gereken davranışlardan, doğallık ve gerçeklikten ödün vermeyen evrensel etkiyi yakalayabilmiş şık bir film.

Filmin akış hızı Hollywood filmlerine alışık olanlara biraz yavaş gelebilir ama böylesine içten ve özgün konuları da Hollywood'da pek işlemiyorlar. Yavaş ilerleyen ama sıkmayan bu değişik filmi özellikle festival izleyicisine tavsiye ediyorum. Belki arşivlik mükemmel ötesi bir yapım değil ama gerçekten görülmeye değer ...