05 Mart 2012

araçlar için kullanışlı bebek koltuğu

Arabaların arka koltuklarına takılan “özel bebek koltukları”nı sanırım herkes biliyordur. Ve bebek yokken gerek aracı kullanan kişi gerekse diğer yolculara verdiği rahatsızlığa da şahit olmuşuzdur.

[Arabanın arkasında özel bebek koltuğu takılıyken (tabii ki bebek yokken karşılaşılan durumu söylüyorum) birileri bindiğinde boş bebek koltuğunun işgal ettiği yer nedeniyle arka koltuktakiler sıkış tıkış oturmak zorunda kalır…]

O bebek koltuğunu öyle beş on dakikada söküp takacak arka bagaja koyup lazım olunca aynı işlemi yine bir iki dakika içinde tekrarlayacak babayiğit de az bulunduğu için :) o koltuk neredeyse bir iki yıl hiç çıkmadan orada öyle durur.

Durum böyle olunca da o arabayla bebek yokken hep bir kişi eksik almak ya da yolcuları çok sıkışık vaziyette taşımak zorunda kalırsınız. Tek sorun da özel bebek/çocuk koltuğunun arka koltuğa takılıp sökülmesinin epey zor olması ya da çok zaman gerektirmesidir.

Arabalara GPS uydu takip sistemleri, navigasyon sistemi, kullanan kişinin seçtiği özellikleri hafızasına alan akıllı koltuklar, park yardım sensörü vs. gibi yüzlerce yenilik uygulanıp bir sürü teknolojik geliştirme yapıldığı halde şu bebek koltukları için niye bir şeyler yapmıyorlar anlayabilmiş değilim.

Şimdi ben de diyorum ki bütün arabalarda nasıl ki standart olarak fabrika çıkışında AirBag varsa bu çocuk koltukları da imalat sırasında arka koltuğa “koltuğun içine gömülü olarak” koyulsun…

Şöyle bir düşünün;

Bebek koltuğunu içine almaya yetecek kadar arka koltukta özel yapılan oyuklar olursa ve fabrika çıkışında hesabı yapılmış olarak bu bebek koltuğu da o oyuklara oturtulursa, dışarıda kalan savrulmayı engelleyen çıkıntı kısımlar koltuk kullanılmayınca içe doğru katlanırsa… olay çözülmüş olmaz mı?

Hem herkes bebeği olunca (ya da bebeği/çocuğu var diye) çok pahalı olan bu bebek koltuklarından almak zorunda kalmaz hem de özel tasarımıyla arka koltuk içinde gömülü olan bebek koltuğu kullanılmayacağı zaman yanları içe doğru katlanıp kapandığı için normal koltuk kullanımına geçiş çok kolay olur… (hani şu bazı arabaların arka koltuklarının ortasında gömülü olan kol dayama yeri gibi düşünün, koltuk öyle bir alan içinde olacak ve dışarıda kalan koruyucu yan kısımlar içe doğru katlanacak...)

Kazalara karşı güvenceyse yine aynı güvence (çünkü aynı bebek koltuğu koyuluyor), sağlamlık ve dayanıklılık, sabitlikse yine aynı sağlamlık (Hatta fabrikada yapılan standart bağlantılar bizlerin sonradan yapacağı hatalı bağlama/monte etme riskini de ortadan kaldıracak)…

Biraz daha hevesli olduğum günlerdeki havam olsa bu koltuk içine gömülen “bebek/çocuk” koltuğunun nasıl, ne kadar arka koltuğa gömüleceğini, nerelerinin katlanıp normal yolcu için bebek yokken engel olan parçaların nasıl ortadan kaybolacağını vs. çizim yapıp buraya koyardım.

Ama buna gerek olduğunu sanmıyorum, anlayan anlamıştır diye düşündüğüm için konuyu burada kapatırken bunu gerçekleştirecek araba markasının parayı götüreceğini de rahatlıkla konuya ekliyorum. (acaba 20 − 30 yıl sonra bunu yaptıklarında, burayı okuduğu için Kareli defter’i hatırlayan çıkar mı? Diğer bulduklarım/düşündüklerim yapıldıkça bir şeyler yazan olmadığına göre... :)