06 Mart 2012

hangi süt?

Sağlığımızı iyi durumda tutmak için bir sürü şey yapmaya çalıştığımız gibi çeşitli şeylerin sağlığımıza kötü etki etmemesi için de bir sürü önlem almak zorundayız. Bu önlemlerden biri de yiyeceğimiz gıdaların içeriklerine, üretim şekline ve kalitesine dikkat etmek.

Bu konuyla ilgili en önemli olan ürünlerden biri ise sanırım herkesin çocuğuna içirdiği süt.

Bütün yazılarını büyük bir beğeniyle okuduğum bloğun yazarı olan doktor arkadaşımızın (gıda mühendisiyle yaptığı konuşmayı yazdığı) son gönderisi de bu konuyla ilgili çok önemli bilgiler içeriyor.

Konunun özeti şu;

Uzun süre dayanan kutu sütlere antibiyotik ekleniyormuş. Bu yüzden süt tüketirken "Uzun süre dayansın diye özellikle antibiyotik eklenmiş" dayanıklı kutu sütler yerine "Günlük" süt olarak bilinen cam şişede satılan ve tüketim süresi 3-5 gün olan günlük sütlerden alınması tavsiye ediliyor...

(Günlük süt olarak satılan şişe sütler pastörize ediliyor, uzun süre dayanan kutu sütler ise UHT yöntemiyle sterilize edilerek piyasaya veriliyor.)

(biliyorum, bu sütlerin hangisi olursa olsun süt veren hayvanlar hastalanmasın diye onlara da antibiyotik veriliyor hatta yedikleri yemlere de ekleniyor ve bu durumda hayvandan süte de bir miktar antibiyotik geçiyor, ama burada bahsedilen antibiyotik direkt olarak fabrikada süte fazladan dayansın diye eklenen antibiyotik.)