21 Mart 2012

P+M magazine [e-mag]

Evet sevgili Kareli defter'ciler, son bir iki gönderide verdiğim e-mag'lere yüzlerce adresten binlerce pdf dosyası indirip tek tek bakarak sizler için seçtiğim bakılmaya değer kalitedeki dergileri eklemeye devam ediyorum.

Bu seferki dergimiz fotoğraf ve müzik üzerine yapılmış çalışmaları bir araya getiren "P+M magazine".

Şu ana kadar 8 sayı çıkarmış olan bu derginin arşivine "http://onimaga.com/archives/category/free" adresinden ulaşabilirsiniz.

Yalnız dikkat edin bu dergileri indirirken (derginin isminde yer alan P+M'deki "M" müziğe işaret ediyor) pdf dosyasının yanına bir sürü mp3 de ekliyorlar :) eh, haliyle bu da indirilen dosyanın boyutunu bir hayli yükseltmiş oluyor. (sınırsız internet bağlantınız yoksa bunu gözönünde bulundurmanız sizin açınızdan faydalı olacaktır.)

Son sayısını ben çok öyle ahım şahım bulmadım ama imkânınız varsa bütün arşivi indirip hepsine bakmanızı tavsiye ederim (arada çok güzel işlerin bulunduğu sayılar da var). Kim bilir belki ilginizi çekecek güzel bir şeylere rastlarsınız, bir iki değişik fikir edinebileceğiniz bir şeyler çıkar ya da ne bileyim işte... mutlaka işe yarar bir şeyler çıkacaktır. (birlikte gelen mp3'lerdeki indie türde müzik yapan değişik gruplar da öyle pek kötü sayılmaz, ayrıca derginin yarısı İngilizce olarak bu gruplarla yapılan röportajlara ayrılmış o bölümlerden sıkılırsanız o sayfaları atlayabilirsiniz)

Bu tip dergiler genelde belli bir süre yayınlanıyor ve 10. sayılarından itibaren çizgileri yerine oturuyor, gittikçe profesyonel bir bakış açısıyla hazırlanıp gittikçe güzelleşiyor... belki ileride takip etmeye devam edersiniz.

Bu derginin bütün sayılarını indirip tamamına bakarsanız mutlaka beğeneceğiniz şeyler olacaktır ama beğenmeme hakkınız bende saklı kalsın :) çünkü; Bu dergi, daha önceden tanıttığım diğer e-mag'ler ve bundan sonra vereceklerim "internette dolaşan binlercesinin arasından" seçip tanıtacaklarımla farklı zevklere, farklı düşünce yapılarına, farklı anlayışlara göre belli bir koleksiyon oluşturacak... Eğer şimdiden hepsini tek tek buradan takip edip aralarında beğendiklerinizi izlemeye devam ederseniz sonuçta beğendiğiniz türde şeyler yayınlayan böyle güzel (ve bedava) bir imkânı en güzel şekilde değerlendirmiş olacaksınız.

Neyse işte ben sizleri tanıştırdım, gerisi size kalmış :) maksat kültür, sanat, dünya görüşü, bilgi, tecrübe paylaşımı yapmaya çalışan dünyanın tüm insanlarına kucak açıp neler yapmışlar diye şöyle bir bakıp bunlardan beğendiklerimizi takip ederek güzel vakit geçirmek ve tabii ki aynı zamanda da her türlü bakış açımızı geliştirmek.