19 Mart 2012

Transformers 2 (revenge of the fallen) [film]

Birbiriyle savaşan iyi ve kötü güçlerin temsilcisi robotlar dünyada hesaplaşmaya devam ediyor...

İyi robotların başında bulunan Optimus Prime'la kötü robotların başındaki Megatron'un yarım kalan mücadelesinde kendilerini koruyan tarafın yanında yer alan dünyalı kahramanlar kötü robotlara karşı top yekün bir savaşa girerler.

Kötü robotların yeryüzünde aradıkları özel bir nesne dünyalılar tarafından bulununca savaş kızışır ve kötü robotlar dünyanın sonunu getirecek hamleyi yapmak için güneşi yok etmeye çalışırlar...

Yine iki saatten uzun süren bir Transformers filmi ve yarısı "uzaylı robotlarla çarpışan dünyalı gencin özel hayatına ait" gereksiz ayrıntılarla dolu... (Hem de araya serpiştirilmiş uyuşturucu kullanınca güzel bir şeyler oluyor yanlışlığını ve düzeysiz cinsellik esprilerini kapsayacak kadar gereksiz ayrıntılar...)

Filmdeki efektlere, bu efekt ve çizim tekniği ile yaratılan sahnelere bir lafım yok, gerçekten de çok ilginç ve güzel ama senaryo o kadar sağa sola savrulup o kadar saçma sapan mantıksız şeylerle doldurulmuş ki bu kadar ilginç ve heyecanlı bir konuyu bile sıkıcı hale getirmişler.

Transformers-1 için de benzer şeyler yazmıştım; eğlenceli, ilginç, maceralı ama robotlar için yapılan efektleri çıkarırsan geriye hiçbir şey kalmıyor...

Bilimkurgu konuları sinemada kullanılan gelişmiş görüntü efektleriyle birleşince ortaya seyredilmesi zevkli şeyler çıkıyor ama bu keyfi yaşamak için bu kadar abuk sabuk saçma sapan hatta filmin kendi içindeki mantığa bile ters düşecek kadar mantıksız şeyler seyretmek zorunda kalmamız hiç güzel değil.

Umarım serinin üçüncü filminde bunlara dikkat edip ana konuya daha fazla odaklanırlar.

Bütün bu eleştirilerime rağmen yine de bilimkurgu severlerin hoşuna gideceğini, dolayısıyla meraklılarının seyretmesi gereken bir film olduğunu söylemem gerekiyor.

Bir sürü şeyini beğenmiyor bir sürü şeyi için keşke olmasa diyorum ama yine de bilimkurguyu sevdiğim için hayalgücünün görüntüyle de olsa sinemada gözler önüne serilmesini sağlayan özel efekleriyle ilgi çekici bir film olduğunu kabul ediyorum... meraklıları kaçırmasın...