25 Nisan 2012

inversus [e-mag]


Yine güzel bir elektronik dergi ama bu sefer eski sayıları indirmek için www.inversus.pt adresindeki internet sitesinin bulmaca gibi arayüzünü biraz kurcalamak gerekiyor.

Siz fazla uğraşıp zaman kaybetmeyin diye ben kurcaladım :)
önce www.inversus.pt adresine giriyoruz.

ortadaki resim ve logodan oluşan grubun sağ altındaki entrar'a basıp yeni sayfanın yüklenmesini bekliyoruz.

Çıkan blok resim üzerindeki nesnelerden en üstte solda duran kahverengi kutuya tıklayarak "as escondidas" yazısının çıkmasını bekliyoruz ve mouse'umuzu buradan çıkan "ediçoes anteriores"in üzerine götürünce listede görünür olan tüm sayıları sağ tıklayarak pdf formatında bilgisayarımıza kaydediyoruz.

Biliyorum, böyle anlatınca şimdi gözünüzde büyüyüp zahmetli gelmiştir ama inanın gözünüzde büyütecek bir şey yok, anlatması ve yazması uzun ama yapması çok kısa sürüyor...

Bizde de binlerce grafiker onbinlerce fotoğraf tutkunu, sanata gönül vermiş, bu işlerle ilgilenen insanlar var ama niye bu şekilde bir araya gelip ortak bir elektronik dergi çıkarmazlar anlamak zor. Bir iki elektronik dergi yok değil tabii ki ama onlar da ya üniversitelerin bilim kulüplerinin bülteni gibi tek konu üzerine sırf yazı dolu ya da bir iki şirketin yabancılara özenip belki tutar diyerek ilan toplama amacıyla yapılmış denemelerinden öteye gidemiyor.

Her şeyi geçtim, koskoca ülkenin turizm bakanlığı her ili ayrı ayrı tanıtan, gezilecek görülecek yerleri, haritaları, çeşitli bilgilerle işlediği bir elektronik dergi yapmayı, bunları internetten ücretsiz olarak dağıtmayı niye düşünmez bilmiyorum.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, Almanca, Japonca, Arapça dillerde böyle dergiler olsa, gelen turist bunları indirip faydalansa, gezisi, alışverişi daha bilerek daha bir dolu geçse, daha bir bilgi edinip bunlardan yararlansa fena mı olur?

İşim gücüm olmasa bir ajans kurup bu teklifi resmi olarak yapardım ama şimdilik vaktim yok. Belki ajansı olanlar böyle bir işi deneyip teklif götürebilir, benden söylemesi sizlerden yapması.

Neyse bakalım, sanırım bu elektronik dergi gönderileriyle paylaştığım adreslerden indirdiğiniz dergiler bu işlerle ilgili fikir edinmenizi sağlayacak kadar belli bir sayıya ulaştı.

Bundan sonra fotoğraf, dizayn, masaüstü yayıncılık ve grafik sanatlarla ilgili elektronik dergi tanıtımı yapmama gerek yok, [e-mag] yan başlığı altında yayınlanan gönderileri takip edenler için yeterli sayıda örnek verdiğimi düşünüyorum.

Bunlardan faydalanıp görüş açınızı, estetik bakışınızı ve algınızı arttırıp kendinizi geliştirmek size kalmış... Umarım faydalanacağınız bir şeyler içeren özel bir seri yapmama, bunca zaman ve emek harcamama değmiştir. Bir kişi bile olsa yeter.

e-mag konusu hakkında daha önce Kareli defter'de yazılanlara bakmak için
five to nine
woof magazine
canvas
picame
revolutionart
design&life
moloko
kamerakunstmagazin
5klatek
p+m magazine
GizMag

linklerini kullanabilirsiniz. (en alttaki linkler ilk yazılanlar olduğu için e-mag, elektronik dergi, pdf vs. gibi şeyler hakkında daha geniş bilgiye onlar üzerinden daha rahat ulaşabilirsiniz.)