02 Mayıs 2012

in search of a midnight kiss [film]

Psikoloji, romantizm,
bunalım,
yalnızlık, ilişkiler,
bunalım,
aşk, ayrıntılar, hayat,
bunalım,
cinsellik, arkadaşlık,
bunalım,
depresyon, melankoli,
bunalım...
ve az biraz da mizah.

Bu konularla ilgili bir filmin içinde bu kadar bunalım olunca seyretmemek olmaz :)

Wilson, sevgilisinden yeni ayrılmış, yalnızlığın getirdiği bunalımı yaşarken ev arkadaşı kendisine internetten birini bulabileceğini söyler.

Hemen, az öz bir profil yaratılıp internetteki arkadaş bulma sitelerinden birine koyulur. İlk gelen telefonla da güzel bir randevu ayarlanır, üst başa çeki düzen verilip arkadaşın arabasıyla buluşmaya gidilir, fakaaat...

Wilson’la buluşmaya gelen Vivian isimli kız oldukça sıkı ve bir o kadar da farklı biridir. Anlayacağınız Wilson’ın işi epey bir zordur... Kız, kuralı koyar; akşam altı’ya kadar birlikte olup kendisini ikna edebilirse Wilson’la çıkmaya başlayacaktır.

Film bu şekilde yuvarlanıp giderken gerçekçi diyalogları ve abartısız Amerikan insanlarından portrelerle, değişik, güzel ayrıntılarla insan psikolojisinin derinlerine inip gerçekçi anlatımıyla seyirciyi kendisine bağlamayı başarıyor.

Görüntü yönetmeninin estetik işçiliğiyle güzel sahneler sunan filmde senaryonun ayrıntılarla süslü içeriği birçok yerde kesişince de ortaya izlemesi güzel bir sinema eseri çıkıyor.

Bazı açık saçık sahneleri ve konuşmaları yüzünden 16 yaş altına uygun olmayan bu filmi altyazısız Türkçe dublajla seyretmenizi özellikle tavsiye ediyorum.