28 Mayıs 2012

Leap motion teknolojisi


Neredeyse her bilim teknoloji haberinin giriş cümlesi olan "gelecekteki teknolojiler gerçek oluyor" benzeri cümlelerden birini kurarak konuyu uzatmak istemiyorum.

Bilgisayarlar günlük kullanıma girdiğinden beri "fare" ve benzeri işaretçilerin kullanımı her ne kadar işleri biraz kolaylaştırmış olsa da yine de insana kendi elini kullandığı kadar kolay bir kullanım rahatlığı sunmuyordu.

Önce kablolar kalktı biraz rahatladık, sonra "fare"lerdeki tuşlar yerini dokunmatik yüzeylere bıraktı ve hatta cep telefonu ve tabletlerde kullanılan ekranlar sayesinde her şey dokunmatik olmaya başladı ama profesyonel anlamda ya da günlük yoğun kullanımda bu gelişmeler bile yetersiz gibi görünüyorken şimdi yeni bir sistem devreye giriyor.

Bu sisteme Leap teknolojisi deniliyor ve neredeyse her tür bilgisayara bağlanabilen küçük bir alıcıyla bilgisayarınızı parmaklarınızla eliniz kolunuzla kullanmanız mümkün oluyor.

Şimdilik ön başvuru ile satın alma sırasına girip ürünün çıkmasını beklemekten başka çaremiz yok ama böyle bir imkânı sunan teknolojinin 75 dolar gibi ucuz bir fiyatının olması bu teknolojiyi bekleyip denememizi kolaylaştıracak diye düşünüyorum.

Sistemin nasıl çalıştığı ve neler yapabileceğinize dair bilgi veren videosuna bir göz atmanızda fayda var.

video linki; http://youtu.be/_d6KuiuteIA

sipariş verirseniz en geç 2013'ün Ocak ayında elinize geçeceğini garanti eden firmanın internet sitesi
www.leapmotion.com'da daha fazla ayrıntıyı bulmanız mümkün.