29 Mayıs 2012

uçan türbin


Günümüzde alternatif enerji kaynakları denildiğinde hayata geçirilmiş, kullanışlı ve en önemli seçeneklerden biri olan rüzgâr enerjisine yeni bir boyut katan bu proje/uygulamayı çok beğendim.

Proje, aslında bildiğimiz rüzgâr türbininin daha kullanışlı hale getirilmişi, hepsi bu ama yanında bir sürü de "artı"sı var.

Uygulama alanının genişliği, türbin üretim maliyetinin normal rüzgâr türbinlerinden çok daha ucuz olması ve hareket kabiliyeti yeni tip uçan türbinin çok kısa bir süre içinde hayata geçirilme şansını yükseltiyor.

Sistem, yine yer türbinleri gibi rüzgâr sayesinde dönen büyük bir pervanenin (bisiklet dinamosundan elde edilen elektriğin lambayı yakması gibi) elektrik üretmesi temeli üzerine kurulu.

Fakat yer türbinlerinin inşası çok masraflıyken bunda belli bir beton yapı kurulmasına gerek olmadığı için maliyet daha az. Ayrıca yere kurulan sabit türbinler her ne kadar rüzgârı bol olan özel yerlere kuruluyor olsa da zaman zaman alçalıp yükselen hava bu kanallardaki rüzgârın kesilmesine neden olabiliyor. (oysa ki bu yeni sistemle uçan türbin yerden yaklaşık 1.5 km yükseğe çıktığında devamlı rüzgâr aldığı için kesintiye uğramadan devamlı belli bir rüzgâr kanalı içinde kalabiliyor.)

Sistemin en önemli özelliklerinden biri de taşınabilir olması, yani kurduğunuz yerde bırakmak ve ancak oradaki imkânlar ölçüsünde gösterebileceği performansa razı olmak zorunda kalınmayacağı gibi dağ başındaki bir tesiste ya da okyanusun ortasındaki bir gemide enerji ihtiyacını karşılayabilir.

5-10 yıl sonra, okyanusları aşan şileplerin üzerinde uçurtma gibi bağlı bu uçan türbinlerden görürseniz şaşırmayın :)


Bu haberi okuduğum site:
http://www.dailytech.com/Altaeros+Touts+Green+Helium+Wind+Turbine+Amid+Global+Helium+Shortage/article24330.htm

Şirketin yaptığı deneme ile ilgili yayınladığı video:
http://youtu.be/rsHUALU--Wc