11 Haziran 2012

32A [film]


Genç kızlığa geçiş dönemindeki karışık duygular ve o döneme ait sorunlar...

Filmde İrlanda'da 1970'lerdeyiz, o dönemin evleri, eşyaları, giysileri kısacası o zaman ve mekânın dokusu (başarılı bir şekilde) verilmiş.

Filmin konusuna gelirsek kısaca; Burada şimdi bile tanınmayan özgür hayatın "orada, o zamanki koşullarda" normal sayılan sınırları içinde gerçekleşen masum bir aşk öyküsü diyebiliriz.

13 yaşındaki dört kız arkadaşın kendi aralarındaki ilişki ve içlerinden birinin kendinden biraz büyük bir çocuğa aşık olmasıyla değişen arkadaşlıkları küçük ama gerçekçi ayrıntılarla işlenmiş...

Yavaş akan macerasız bir film ve seyredenleri o döneme o yaşlara götürmesi için yapılmış duygusal bağlar kurmayı düşünen bir senaryo mantığı var.... [ve tabii ki bu da ancak o dönemde İrlanda'da 13 yaşında bir kızsanız :) gerçekleşebilecek bir duygusal aktarım olabilir.] Bazı şeyler evrenseldir ve zamanla sınırlanamaz ama film belli bir zamanı ve ortamı temel alıp onun üzerinde yapılandığı için bizim seyirciyi tatmin edebileceğini sanmıyorum.

Seyredilebilir ama seyretmeseniz de olur, şu kısa ömrümüz için fazlaca boş bir film. Çocuklarınızla seyrederseniz bir iki küçük ayrıntıdan rahatsız olabilirsiniz o yüzden 16 yaş altına uygun olmayabileceğini de belirteyim...